Joomla Extensions

Jak mít krásné zdravé a čisté zuby

Většina z nás by si přála mít zářivý úsměv a krásně bílé a hlavně zdravé zuby. Není třeba, abychom všichni vypadali, jako že jsme právě vystoupili z amerického filmu, ale pojďme se společně podívat, co nejlepšího můžeme pro náš zdravý chrup udělat.

Všichni víme, že je třeba si zuby čistit. Ráno a večer vymáčknout pastu na kartáček, pošmudlat jím zuby (dvě minuty se zdají strašně dlouhé, když děláme něco, co nás tak úplně nebaví, takže je to spíš minuta jedna), vyplivnout, vypláchnout a je to. Na preventivní prohlídce se pak nestačíme divit, že máme nové kazy a lékař nám ukazuje, kde máme na zubech plak nebo už dokonce zubní kámen a jak je to možné, když si ty zuby přece pravidelně čistíme.

Co se děje v ústech…

První věc, kterou je dobré si uvědomit, je proč vlastně je nutné zuby čistit. Na zubech se totiž během dne tvoří plak. Je to měkká zpočátku neviditelná vrstva, která se usazuje na zubech a na okrajích dásní a tvoří tak vítané prostředí pro mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny. Ty dále spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, poškozují zubovinu a způsobují vznik zubního kazu. Drážděním dásní přítomností plaku dochází k jejich zčervenání, překrvení, otoku a zánětu. Při nesprávném čištění zubní plak přetrvává a postupně do sebe přijímá i minerální látky a přeměňuje se na zubní kámen, který už kartáčkem odstranit nejde. Dostává se až pod dáseň, zánět se šíří a postupuje do čelistní kosti, ve které je zub ukotven. Kost se vlivem kyselého prostředí zánětu začíná postupně pomalinku rozpouštět, což nás ovšem vůbec nebolí, nic nás nevaruje, až nakonec se začne zub malinko viklat a je tu paradontóza a velký problém.

Čistit, čistit, čistit…

Plaku je tedy třeba se dennodenně zbavovat. Dosáhneme toho mechanickým stíráním v pravidelných intervalech, ideálně 2x denně, jak jsme většinou zvyklí si zuby čistit. Správná technika je držet zubní kartáček v ruce stejně jako tužku, netlačit na něj, zuby nedřeme, ale malými krouživými pohyby pod úhlem 45° stíráme plak směrem od dásně k zubu. Ideální je čistit každý zub zvlášť, ze všech stran, kam se lze kartáčkem dostat.

Dále pokračujeme vyčištěním mezizubních prostor pomocí mezizubních kartáčků a zubní nitě a dočistíme tzv. sólo kartáčkem, který má tenký svazek štětinek ideální pro dočištění každého zubu zvlášť. Na sólo kartáček není potřeba dávat zubní pastu a dočištění může probíhat klidně u sledování Večerníčku nebo jiného Vašeho oblíbeného pořadu J

Není důležité, jak dlouho zuby čistíme, ale to, aby byly ve výsledku čisté. Důkladná ústní hygiena je důležitá především večer, předtím než jdeme spát. Ráno stačí použít pouze kartáček a pastu pro osvěžení a dobrý pocit v ústech do nového dne.

Jak poznáte perfektně vyčištěný chrup:

Pocitově – když přejedete jazykem po zubech, jsou perfektně hladké a jazyk po nich klouže. V případě, že je na zubech plak, cítíte lehké drhnutí.

Mezizubní prostory – se správně zvoleným mezizubním kartáčkem projedete mezizubním prostorem, na kartáčku není plak a dáseň zůstane světle růžová a nekrvácí. Pochvala od Vašeho lékaře při preventivní prohlídce Vás nemine :)

A skvělá zpráva na závěr: Čistý zub se nezkazí!!!

Správné pomůcky

Na trhu je dnes k dispozici nepřeberná škála všech možných i nemožných pomůcek v péči o ústní hygienu a není vůbec jednoduché se v ní zorientovat. Navíc jsme denně vystavování reklamě, která se nám v mnoha případech snaží prodat naprostý nesmysl.

Co skutečně potřebujeme a co je „navíc“:

Zubní kartáček – abychom dobře vyčistili zuby, potřebujeme k tomu kartáček s malou hlavou, jehož štětiny jsou měkké, co nejhustší a rovně zastřižené. Jak často měnit kartáček

Mezizubní kartáčky správně zvolené velikosti – zde je důležité navštívit dentální hygienistku, která Vám pomůže velikost vybrat. Málokomu stačí pouze 1 velikost mezizubních kartáčků pro všechny prostory, většinou potřebujeme 2-4 různé.

Zubní nit – používáme na čistění mezizubních prostor u předních zubů, případně v těch mezizubních prostorech, kam se nedostane ani ten nejmenší mezizubní kartáček – správná technika je jemné stírání plaku směrem od dásně k okraji zubu. Nic dobrého nám nepřinese šmejdění nití v mezizubním prostoru – tam spíše hrozí, že si poškodíme dáseň. Správnou techniku Vám opět ukáže a naučí dentální hygienistka.

Sólo kartáček – neboli jednosvazkový, který je vytvořen speciálně pro čištění každého zubu zvlášť. Je vhodné použít pro dočištění plošek zubů a mezizubních prostor, kam běžný kartáček nedosáhne.

Zubní pasta – není úplně nutné používat zubní pastu, ale většina lidí je na ní zvyklá a rozhodně přináší příjemnou chuť a vůni v ústech. Doporučujeme vyčistit si zuby měkkým kartáčkem s pastou, která je Vám příjemná, poté použít mezizubní kartáčky a nit a na závěr už bez pasty dočistit pomocí sólo kartáčku. Pozor na používání bělících past – obsahují většinou abrazivní látky a nemusí být úplně tím nejlepším pro Vaši sklovinu. Více o bělení zubů píšeme ve zvláštním článku.

Ústní vody a výplachy – existují 2 typy použití – terapeutický, který Vám doporučí lékař na základě vyšetření a zároveň určí i dobu, po kterou byste měli tento přípravek užívat, většinou bývá 1-2 týdny. Druhý typ použití je osvěžení dechu, kdy je vhodné používat výplachy bez alkoholu a případně je ještě zředit vodou. Ústa skutečně pouze vypláchnout a vyplivnout, žádné válení v ústech několik minut. Ústní voda sama o sobě v žádném případě neodstraní plak ani bakterie, které jsou na něm usazené.

Elektrické zubní kartáčky jsou kapitolou samy pro sebe a rozhodně je nedoporučujeme pacientům, kteří jsou schopní si zuby vyčistit sami mechanicky. Naopak si pravidelným používáním elektrického kartáčku můžete poškodit zubní sklovinu i dásně.

Spolupráce lékaře a dentální hygienistky v rámci preventivní péče

Jak to probíhá u nás v Astelle. Nejprve Vás v rámci vstupní nebo preventivní prohlídky vyšetří lékař. Projde s Vámi rentgenové snímky, zkontroluje všechny zuby a ukáže Vám, kde jsou místa, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost při čištění. Následně se objednáváte na dentální hygienu, kde s Vámi začne nacvičovat naše dentální hygienistka správnou techniku čištění, zkontroluje všechny mezizubní prostory a doporučí vhodnou velikost mezizubních kartáčků. Zuby Vám při návštěvě samozřejmě perfektně vyčistí a doporučí interval pro další návštěvu. V průběhu času je třeba někdy velikost mezizubních kartáčků měnit, protože tím, že se dáseň začne uzdravovat, zmizí otok a tím se mění i šířka mezizubních prostor. Obávaná paradontóza je díky pravidelné péči ve většině případech zastavena a zuby zachráněny.

Děti

Správná ústní hygiena je velice důležitá od nejútlejšího věku. Jakmile se objeví první zoubky, je třeba je začít čistit. S tím jak dítě roste, učíme ho čistit si zuby samo, ale je třeba ho kontrolovat a dočišťovat místa, se kterými si samo neporadí. Myslete na to, že zubní kaz je infekce jako každá jiná a určitě není dobré ho podceňovat.

 

Po důkladném vyčištění zubů se na sebe nezapomeňte do zrcadla hezky usmát a udržte si úsměv na rtech ideálně celý den :)

Ordinační doba

PO: 07:30 - 20:00

ÚT: 07:30 - 20:00

ST: 07:30 - 20:00

ČT: 07:30 - 20:00

PÁ: 07:30 - 15:00

SO: zavřeno

NE: zavřeno

Kontaktní informace

Obavy stranou... Svěřte se do péče zubařů v zubní klinice Astella v Praze, posaďte se a uvolněte se, prosím.

„ Dokonalost je vlastnost božská,
toužit po dokonalosti vlastnost lidská “

Goethe


Telefon: (+420) 733 549 302

E-mail: ordinace@astella.cz

Adresa: Klapkova 731/34, 182 00 Praha 8 – Kobylisy

Objednejte se: Formulář pro objednání

Zeptejte se lékaře: Formulář pro dotazy

Blog: přejít na náš blog