Joomla Extensions

Co si vlastně můžeme představit pod pojmem parodont? Jedná se o odborný název pro tkáň obklopující zub, díky které je spojen s čelistí, drží na místě a správně kouše. Parodont tvoří gingiva (dáseň), periodoncium (ozubí), alveolární kost a cement na povrchu kořene zubu. Všechny tyto složky mají svou nezastupitelnou funkci a onemocnění postihující byť jen některou z nich působí negativně na celek.

Nejčastějším onemocněním, které parodontitidě předchází, je zánět dásní neboli gingivitida. Zánětem dásní trpí většina populace, a jestli do této skupiny patříte také, poznáte velice snadno tak, že při čištění zubů a použití správné velikosti mezizubních kartáčků dochází ke krvácení dásní. Příčinou je nedostatečná nebo nesprávně prováděná hygiena. Zkrátka si neumíme správně vyčistit zuby. Jak na to se můžete dočíst v našem dalším článku (odkaz). Dobrá zpráva je, že zánět dásní je možné relativně snadno vyléčit pravidelnou a správnou ústní hygienou. Stačí trochu cviku a času věnovaného sami sobě a dásně máme jako nové.

V případě, že zánětu dásní nevěnujeme pozornost, stává se chronickým a postupně postihuje i ostatní složky parodontu.

Zánět dásní – většinou se jedná o chronický zánět, který může mít i akutní projev. Začíná u nedostatečné dentální hygieny, kdy zubní plak není pravidelně mechanicky odstraňován a bakterie v něm přítomné způsobují zánět. Dochází k dráždění, otokům, dásně nejsou světle růžové, ale spíše červené, nafialovělé, opuchlé a při čištění zubů nebo při jídle může docházet ke krvácení. Nevyčištěný na povrchu zubu setrvávající zubní plak do sebe přijímá minerální látky, čímž se přetváří na zubní kámen, který už kartáčkem odstranit nelze.

Zubní kámen se usazuje pod dáseň, postupně se vytváří tzv. parodontální choboty, kdy dáseň nepřiléhá těsně k povrchu zubu, ale vytváří se prostor neboli kapsa mezi dásní a povrchem zubu, kde se ve zvýšené míře usazují škodlivé bakterie a zánět se šíří dále.

Resorbce  (rozpouštění) alveolární kosti je dalším progresem tohoto onemocnění. Na rozdíl od dásně, která na zánět reaguje otokem a zvětšením, tvrdá tkáň čelistní kosti se působením zánětu a kyselého prostředí začíná postupně rozpouštět a ubývá. Tento proces je zcela nebolestivý, nenápadný a bohužel nevratný.

V případě, že problémy s dásněmi ignorujeme, může se stát, že zánět postoupí tak hluboko, že kost ustoupí příliš a zuby, které jsou v ní ukotvené se začnou viklat a skutečně může dojít až ke ztrátě zubu.

Prevence – jak problému předcházet.

Základním a nejdůležitějším předpokladem, jak se vyhnout paradontóze je pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor. Naučte se správnou techniku ústní hygieny, vyberte si vhodné zubní a mezizubní kartáčky a pravidelně je vyměňujte. Doporučuje se i čištění jazyka a dásní, na kterých také ulpívají bakterie. Jako doplňková terapie se mohou po omezenou dobu používat i některé ústní vody. Šikovná dentální hygienistka vám se vším ráda poradí.

Dvakrát ročně docházejte na preventivní prohlídky k svému zubnímu lékaři a nezapomínejte na profesionální dentální hygienu. Ve většině případů počínající či již pokročilé parodontózy stačí opakovaná návštěva dentální hygieny a správné návyky při čištění.

Úprava čištění, životosprávy a omezení kouření prospěje kromě zubů i vašemu zdraví.

 

Léčba.

Co lze dělat, když už paradontózu máme.

Důležitá je správná diagnóza. Je třeba navštívit svého zubního lékaře a následně odborníka v oblasti parodontologie, který určí rozsah a závažnost onemocnění. Opět bude následovat důkladná dentální hygiena, důraz na správnou techniku každodenního domácího čištění a podle potřeby může dojít i na podpůrnou léčbu antibiotiky.

Při dodržování rad lékaře dochází k relativně rychlému hojení a stav dásní se výrazně zlepšuje.

Při dlouhodobém neléčeném stavu může postoupit proces resorbce kosti natolik, že jeden nebo více zubů již není možné zachránit. V tom případě je třeba tyto zuby extrahovat, vyléčit zánět a následně řešit dostupné možnosti náhrady chybějících zubů buď formou celkové náhrady, fixních můstků či stále oblíbenějších zubních implantátů.

Ordinační doba

PO: 07:30 - 20:00

ÚT: 07:30 - 20:00

ST: 07:30 - 20:00

ČT: 07:30 - 20:00

PÁ: 07:30 - 15:00

SO: zavřeno

NE: zavřeno

Kontaktní informace

Obavy stranou... Svěřte se do péče zubařů v zubní klinice Astella v Praze, posaďte se a uvolněte se, prosím.

„ Dokonalost je vlastnost božská,
toužit po dokonalosti vlastnost lidská “

Goethe


Telefon: (+420) 733 549 302

E-mail: ordinace@astella.cz

Adresa: Klapkova 731/34, 182 00 Praha 8 – Kobylisy

Objednejte se: Formulář pro objednání

Zeptejte se lékaře: Formulář pro dotazy

Blog: přejít na náš blog